EPH převzal italské uhelné a plynové elektrárny od společnosti E.ON

1. 7. 2015

Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) dokončil převzetí plynových a uhelných elektráren, které v Itálii provozovala společnost E.ON. Nově tato aktiva zastřešuje společnost EP Produzione, která je plně pod kontrolou EPH.

Tímto převzetím se završuje dohoda, kterou obě strany avizovaly letos v lednu. Evropská komise vyslovila s transakcí souhlas v květnu. Zdroje, které EPH převzal, disponují celkovým instalovaným výkonem 4 500 MW. Z toho zhruba 3 900 MW je kapacita šesti plynových elektráren a zbytek, cca 600 MW, pak představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santo na ostrově Sardinie.

„Tato akvizice je dalším pokračováním naší už dříve avizované strategie vstupu na vyspělé západoevropské trhy, které nemají dostatečně velkou rezervu instalovaného výkonu a vstupují proto do změny uspořádaní trhu do tzv. kapacitního modelu. Britský a italský trh jsou hlavními trhy, které v této situaci jsou, a náš zájem je zaměřen právě na ně. Současně jsme si plně vědomi toho, že v dnešní situaci je italský trh výroby pod obrovským ekonomickým tlakem a do zavedeni kapacitního trhu se tato situace nemůže změnit. Náš business plán s tímto stavem počítá. Závěrem zdůrazňuji, ze naše strategie v Itálii je dlouhodobá a zaměřená na další rozvoj, včetně zajmu o další akvizice,“ říká Daniel Křetínský, předseda představenstva a spoluvlastník EPH.

Obě strany se dohodly, že nebudou k transakci sdělovat další podrobnosti.