EP Power Europe dokončila akvizici společnosti STEAG Power Minerals

31. 5. 2021

EP Power Europe, a.s. (EPPE), dceřiná společnost Energetického a průmyslového holdingu, a.s. (EPH) a firma STEAG dnes úspěšně vypořádaly a uzavřely akvizici společnosti STEAG Power Minerals GmbH (SPM) a jejích závodů společností EPPE. Smlouva o akvizici byla oznámena 12. března letošního roku. Počínaje 1. červnem 2021 bude SPM vystupovat pod novým názvem EP Power Minerals. Touto akvizicí EPPE potvrzuje svůj záměr posílit vlastní pozici v oblasti udržitelného rozvoje a řešení šetrných k životnímu prostředí, což jsou důležité cíle dlouhodobé strategie EPPE.

„Děkujeme našim německým partnerům za férové jednání při přebírání společnosti STEAG Power Minerals. Díky jejich přístupu byla dohoda uzavřena velmi hladce a od 1. června bude společnost fungovat pod novým názvem EP Power Minerals a připojí se k rodině EPH. Díky této akvizici posílíme nejen naši pozici v udržitelném podnikání, ale také ve stavebnictví. Díky aktivitám SPM se ušetří přes 3 miliony tun CO2 každý rok,“ říká Tomáš Novotný, člen představenstva EPPE.

„Jsme rádi, že jsme právě v EP Power Europe našli nového vlastníka společnosti STEAG Power Minerals. EPPE naší bývalé dceřiné společnosti a jejím zaměstnancům nabízí spolehlivou perspektivu pro další pozitivní vývoj,“ uvádí Joachim Rumstadt, předseda představenstva společnosti STEAG. „Rád bych vyjádřil upřímné poděkování všem zaměstnancům SPM za jejich nasazení během mnoha let, kdy jsme společně pracovali. Přeji jim vše nejlepší a hodně úspěchů v nové skupině.“

STEAG se rozhodl prodat SPM kvůli vlastnímu projektu a dlouhodobě cílí na nové energetické trhy. Tento proces byl urychlen rozhodnutím německé spolkové vlády ukončit v Německu do roku 2038 výrobu elektřiny z uhlí.

SPM je evropským lídrem v poskytování vedlejších produktů z elektráren (zejména popílku a sádry FGD) a jednorázových abraziv, což pomáhá klientům snižovat uhlíkovou stopu. SPM rovněž poskytuje širokou škálu služeb v oblasti nakládání s odpady. Jako vedlejší produkt spalování v elektrárnách na černé uhlí slouží popílek jako vysoce ekologická a nákladově efektivní náhrada slínku při výrobě cementu (až 30% úspora nákladů). Popílek významně snižuje stopu CO2 (výroba 1 tuny slínku generuje asi 0,8 tuny CO2), jakož i vstupní náklady a zlepšuje kvalitu cementu pro stavební průmysl. Stavitelé upřednostňují sádru FGD před přírodní sádrou, zejména díky její čistotě a příznivým vlastnostem a úspoře CO2.

Jelikož výroba energie z uhlí bude ve většině zemí Evropy po určitou dobu nadále existovat jako přechodná technologie, zpracování popílku významně přispívá ke snížení dopadu na životní prostředí, což je součástí celkové strategie udržitelnosti EPPE. SPM rovněž investuje do projektů s alternativními zdroji materiálu, aby zajistila dlouhodobou udržitelnost podnikání.